Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Nitrianska Streda, okres Topoľčany, Nitriansky kraj

Pamiatky

Vznik krásne zrekonštruovaného renesančno – barokového kaštieľa siaha do roku 1537. Pôvodne bol renesančný, opevnený. V 18. storočí bol zbarokizovaný, upravený v 19. storočí. Dobové materiály zaznamenávajú, že v 1. polovici 18. storočia bol kaštieľ vo výbornom stave a veľmi komfortne vybavený. Boli tu i hospodárske budovy – mlyn, pekáreň, dom a anglický park. Bol jednoposchodový – na prízemí mal 14 miestností, na 1. poschodí 19 miestností .
Jeho pôvodnú podobu z konca 20.storočia si väčšina z nás dobre pamätá – bola to chátrajúca stavba, ktorej dnešní majitelia dali nový šat a upravili ju do súčasnej podoby – krásneho, dedinu zdobiaceho architektonického skvostu.
V miestnom parku je naša ďalšia architektonická pýcha – klasicistický kaštieľ zo začiatku 19.storočia. Dal ho postaviť Florán Zerdahelyi a odkúpil ho Ladislav Odeschalchi. Tieto 2 rody naši prastarí rodičia často spomínali, pretože u nich pracovali.
V obci máme 2 kostoly – kostol artikulárny – evanjelický z roku 1748 – pôvodne barokový s klasicistickou neskoršou úpravou. Na jeho výstavbe sa významne podieľal a u Márie Terézie žiadal o jeho postavenie Vavrinec Zerdahelyi..
Kostol sv. Filipa a Jakuba /katolícky/ - bol postavený v r. 1785 – 1790 v klasicistickom duchu, v priečelí s erbom Zerdahelyiovcov. Významný podiel na jeho stavbe mal najmä Gabriel Zerdahelyi, ktorý sa stal vysoko hodnoteným banskobystrickým biskupom.


 

webygroup

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

5507153

Úvodná stránka