Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Nitrianska Streda, okres Topoľčany, Nitriansky kraj

Pamiatky

Vznik krásne zrekonštruovaného renesančno – barokového kaštieľa siaha do roku 1537. Pôvodne bol renesančný, opevnený. V 18. storočí bol zbarokizovaný, upravený v 19. storočí. Dobové materiály zaznamenávajú, že v 1. polovici 18. storočia bol kaštieľ vo výbornom stave a veľmi komfortne vybavený. Boli tu i hospodárske budovy – mlyn, pekáreň, dom a anglický park. Bol jednoposchodový – na prízemí mal 14 miestností, na 1. poschodí 19 miestností .
Jeho pôvodnú podobu z konca 20.storočia si väčšina z nás dobre pamätá – bola to chátrajúca stavba, ktorej dnešní majitelia dali nový šat a upravili ju do súčasnej podoby – krásneho, dedinu zdobiaceho architektonického skvostu.
V miestnom parku je naša ďalšia architektonická pýcha – klasicistický kaštieľ zo začiatku 19.storočia. Dal ho postaviť Florán Zerdahelyi a odkúpil ho Ladislav Odeschalchi. Tieto 2 rody naši prastarí rodičia často spomínali, pretože u nich pracovali.
V obci máme 2 kostoly – kostol artikulárny – evanjelický z roku 1748 – pôvodne barokový s klasicistickou neskoršou úpravou. Na jeho výstavbe sa významne podieľal a u Márie Terézie žiadal o jeho postavenie Vavrinec Zerdahelyi..
Kostol sv. Filipa a Jakuba /katolícky/ - bol postavený v r. 1785 – 1790 v klasicistickom duchu, v priečelí s erbom Zerdahelyiovcov. Významný podiel na jeho stavbe mal najmä Gabriel Zerdahelyi, ktorý sa stal vysoko hodnoteným banskobystrickým biskupom.


 

Kaštieľ barokový

Kaštieľ

Kaštieľ

Detail

Detail

Detail

Detail


 
 
Bašta ohrady kaštieľa

Bašta ohrady kaštieľa

Detail bašty

Detail bašty


 

Ďalšie fotogalérie


webygroup

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

4807034

Úvodná stránka